Section/Organizers

Organizers

International committee

Chair:
Viviane Kovess Masfety (France)
  • Laura Helena S. G. Andrade (Brazil)
  • Jim Anthony (USA)
  • Paul Bebbington (UK)
  • Joshua Breslau (USA)
  • Evelyn Bromet (USA)
  • Terry Brugha (UK)
  • Jose Miguel Caldas de Almeida (Portugal)
  • Andrew Cheng (Taiwan)
  • Linda Cottler (USA)
  • John Fayyad (Lebanon)
  • Sandro Galea (USA)
  • Elie G. Karam (Lebanon)
  • Norito Kawakami (Japan)
  • Yoshiharu Kim (Japan)
  • Norman Sartorius (Switzerland)
  • Derrick Silove (Australia)

Regional committee

Chair:
Tadashi Takeshima (Japan)
  • Tsuyoshi Akiyama (Japan)
  • Mian-Yoon Chong (Taiwan)
  • Hervita Diatri (Indonesia)
  • Yanling He (China)
  • Helen Herrman (Australia)
  • Norito Kawakami (Japan)
  • Kate Scott (New Zealand)
  • Hisateru Tachimori (Japan)
  • Harvey Whiteford (Australia)
  • Kay Wilhelm (Australia)

Section by laws

  • PDF DOWNLOAD

Section

Section Bureau

Section Chair:
Viviane Kovess Masfety, France
Vice-Chair:
Paul Bebbington, UK
Secretary-Treasurer:
Laura Helena S. G. Andrade, Brazil
  • Terry Brugha, UK
  • Andrew Cheng, Taiwan
  • Jane Murphy, USA
  • Mark A. Oakley Browne, Australia
  • Michele Tansella, Italy

Section members

Slate of regular members, 2013

  • Aguilar-Gaxiola Sergio (USA)
  • Andrews Gavin (Australia)
  • Anthony James C. (Jim) (USA)
  • Andrade Laura Helena S. G. (Brazil)
  • Angst Jules (Switzerland)
  • Bebbington Paul (UK)
  • Bland Roger (Canada)
  • Bird Hector (USA)
  • Borges Guilherme (Mexico)
  • Breslau Naomi (USA)
  • Bromet Evelyn J. (USA)
  • Bruffaerts Ronny (Belgium)
  • Brown Alan S. (USA)
  • Brugha Traolach (UK)
  • Caldas de Almeida José Miguel (Portugal)
  • Carta Mauro Giovanni (Italy)
  • Cheng Andrew T.A. (Taiwan)
  • Chatterji Somnath (USA)
  • Climent C E (Colombia)
  • Cooper Brian (UK)
  • Cooper John (UK)
  • Cottler Linda (USA)
  • Copeland William (USA)
  • Costello Jane (USA)
  • de Girolamo Giovanni (Italy)
  • Dalgard Odd Steffen (Norway)
  • Dohrenwend B P (USA)
  • Degenhardt Louisa (Australia)
  • Earls Felton Tony J. (UK)
  • Eaton William W. (USA)
  • Fayyad John (Lebanon)
  • Fuhrer Rebecca (Canada)
  • Galea Sandro (USA)
  • Gureje Oye (Nigeria)
  • Häfner Heinz (Germany)
  • Helgason Tomas (Iceland)
  • Henderson A Scott (Australia)
  • Herrman Helen (Australia)
  • Hwu Hai-Gwo (Taiwan)
  • Häfner Heinz (Germany)
  • Haro Josep Maria (Spain)
  • Hasin Deborah S. (USA)
  • Issac Mohan (India)
  • Jablensky Assen (Australia)
  • Jenkins Rachel (UK)
  • Jones Peter (UK)
  • Jorm Tony (Australia)
  • Helzer John E. (USA)
  • Huang Yueqin (China)
  • Kawakami Norito (Japan)
  • Kendler Kenneth S. (USA)
  • Kessler Ron (USA)
  • Kastrup Marianne (Denmark)
  • Katschnig Heinz (Austria)
  • Kovess Viviane (France)
  • Karam Elie (Lebanon)
  • Kohn Robert (USA)
  • Ladrido-Ignacio Lourdes (Philippines)
  • Lehtinen Ville (Finland)
  • Levav Itzak (Israel)
  • Lin Elizabeth (Canada)
  • Murphy Jane (USA)
  • Levinson Daphna (Israel)
  • Martins Silvia S (Brazil, USA, Canada)
  • Menezes Paulo (Brazil)
  • Narrow William (USA)
  • Nock Matthew K. (USA)
  • Newman Stephen (Canada)
  • Oakley Browne Mark A. (Australia)
  • Patten Scott B. (Canada)
  • Prince Martin (UK)
  • Patton George Christopher (Australia)
  • Regier Darrel A. (USA)
  • Rhodes Anne E. (Canada)
  • Rossler Wulf (Switzerland)
  • Sagar Rajesh (India)
  • Scott Kate M (New Zealand)
  • Sartorius Norman (Switzerland)
  • Skoda C (Czech Republic)
  • Tansella Michele (Italy)
  • Thornicroft Graham (UK)
  • Skoog Ingmar (Sweden)
  • Stewart Robert (UK)
  • Susser Ezra (USA)
  • Tempier Raymond Paul (Canada)
  • Viana Maria Carmen (Brazil)
  • Wang JianLi (Canada)
  • Weissman Myrna (USA)
  • Wells Jessie Elisabeth (New Zealand)
  • Wilhelm Kay (Australia)

Slate of associate members, 2013

  • Bulloch Andrew G.M. (Canada)
  • Chopra Prem Kumar (Australia)
  • Hegerl Ulrich (Germany)
  • Kuehner Christine (Germany)
  • Jordanova Vesna (UK)
  • McGeorge Peter (Australia)
  • Melchior Maria (France)
  • Moro Francesca (Italy)
  • Munir Kerim (USA)
  • Preti Antonio (Italy)
  • Radovanovic Mirjana (Slovenia)
  • Wang Yuan-Pang (Brazil)
  • Wojnar Marcin (Poland)